Ana Sayfa
17 Aralık 2017 ( )
Reklamlar

YAŞADIĞI GECEKONDUDA ELEKTRİK BİLE YOKTU, TEK ŞARKIYLA ŞÖHRET OLDU

Hayat nereden nereye diyeceğimiz hikayelerle dolu. Ünlülerin dünyası hep bize ulaşılmaz geliyor ama gerçek hikayelerini aslında hiç bilmiyoruz. Elektriği olmayan bir gecekonduda yoksul bir hayat sürenden, aile içi şiddete maruz kalıp evden kaçana; eski ve yamalı elbiseler giyenden, evsizlere açılan barınakta kalana, öyle hikayelerle şöhrete ulaşan isimler var ki çok şaşıracaksınız...
Çılgınlar gibi sevdiği şarkı söylemenin onu bugünlere getireceğini aklından geçirir miydi bilinmez. Güçlü sesi, kendine özgü yorumu ve hatta eşi benzeri olmayan dansları ile bugün Türkiye'nin tanınmış yıldızlarından biri Yıldız Tilbe. Onun hayat hikayesi ise kelimenin tam anlamıyla bir Yeşilçam filmi senaryosu gibi...
Yıldız Tilbe, İzmir'in Gültepe semtinde Ali ve Altun çiftinin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi.
Derslerini mum ışığında ya da gaz lambasında çalışırlarmış. O güç koşullarda bile her zaman şarkı söylermiş Tilbe. Bu tutkusu ona gelecekteki kariyerinin kapılarını açmış. Babası mevsimlik işçi olduğu ve maddi durumları iyi olmadığı için 7. sınıftan sonra okuluna devam edemedi.
Erken yaşta bir evlilik yapmış Tilbe. Bir kız çocuğu sahibi olmuş.. Ama evlilik uzun sürmemiş.. Kızı ile bir başına kalakalmış Tilbe. Ne iş bulduysa yapmış.. Pazarlamacılık, tezgahtarlık, dikiş atölyelerinde iplik temizlikçiliği, çocuk bakıcılığı bunlardan bazıları.
Sonra da bir pavyonda şarkı söylemeye başlamış Tilbe.. Mikrofonu eline aldığında yıl 1990'dı. Onun hayatını Sezen Aksu ile tanıştığı an değiştirdi. Aksu'nun İzmir Fuarı için kentte bulunduğu bir sırada Tilbe ünlü sanatçının konser afişlerini görür. İşi gier konseri izlemek için. Ama pavyona gidip çalışmak zorundadır.
Akşam tam sahneye çıkmak üzereyken komilerden biri gelip Tilbe'nin heyecandan kanını donduran haberi verir: "Sezen Aksu burada.. " İşte Tilbe'nin öyküsünün bundan sonrası tam da Yeşilçam filmleri gibi.. Tilbe'nin sesini dinleyen Aksu, ona vokalisti olmasını teklif eder.. Ondan sonra da Tilbe'yi bugünlere getirecek yol açılmış olur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Filiz Akın Münir Özkul’un acısına dayanamadı O Uygulamayı HÜKÜMET Bugün Başlattı! Meteoroloji'den Hafta Sonu Uyarısı ! Saat Verildi ! Tamirciye verdiği cep telefonu kabusu oldu!