Ana Sayfa
06 Ocak 2018 ( )
Reklamlar

METRO HATLARINDA KORKUTAN UYARI!..TMMOB Maden Mühendisleri Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini iptal ettiği 6 metro hattı ile ilgili “çökme” uyarısında bulundu. 


Maden mühendisleri, bazı hatlarda inşaatın başladığına dikkat çekerek;

"YÜZEYDEKİ BİNALARA HASAR VEREBİLİR"

“Tünellere beton kaplaması yapılmaz ve olduğu gibi bırakılırsa tünel içerisinde deformasyonlar artar, yüzeydeki yapılar da bundan etkilenir. Yüzeydeki deformasyonlar binalarda yapısal hasarlara yol açabilir” dediler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi iptal edilen Kaynarca-Pendik-Tuzla, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir, Mahmutbey-Bahçeşehir hatlarının durdurulması metro inşaatlarının başladığı noktalarda ciddi bir güvenlik riski yaratıyor. 

Konuyla ilgili TMMOB Maden Mühendisleri Odası tarafından yapılan değerlendirmede bazı projelerde imalatların yüzde 10'luk kısmının tamamlanmış durumda olduğu belirtilerek;

"YERÜSTÜNDE İNCELEME YAPILMADAN YERALTINDA TÜNEL OLMAZ"

“Yeraltında yapılan kazı ve inşaat çalışmaları şehir içinde ve yapılaşmaların yoğun olduğu alanların altında yapılmaktadır. Şehir içi tünelcilikte en önemli unsur yüzeydeki yapıların, yeraltında yapılan kazılardan ve inşaat çalışmalarından etkilenmemesidir. Bu sebeple yüzeyde ciddi bir izleme ve okumalar yapılarak yüzey etki haritaları çıkarılmaktadır” denildi.

Yeraltında açılan bir boşluğun doğanın dengesini bozduğuna dikkat çeken maden mühendisleri;

TAHKİMAT YAPILMALI"

 “Doğa bozulan bu dengeyi eski haline getirmeye çalışır. Doğanın bu davranışına karşı bir kuvvet oluşturmak için tünel içerisinden tahkimat (yapay güçlendirme) yapılır. Tünellerde yapılan bu tahkimat geçicidir. 

"ÖNCE TAHKİMAT SONRA TÜNEL"

Bu işlem tamamlandıktan sonra tünellerin betonarmesi tamamlanarak, tünel taşıyıcı hale getirilir. İhalesi iptal edilen metro projelerin ne kadar duracağı henüz bilinmediğinden yeraltı kazıları ile açılmış olan tünellerin betonlanmasının tamamlanması gerekmektedir” dediler.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meteroroloji Asıl Kış İçin Tarih Verdi.. Bu Sefer Geliyor Dünyaca Ünlü Kanalda Rezillik SİGARALARIN ÜZERİNDE SON KULLANMA TARİHLERİ NEDEN YOK? 8 Yaşındaki Çocuk Gelin Öldü