Ana Sayfa
03 Nisan 2018 ( )
Reklamlar

Bir Zam Daha Geliyor.. Eli Kulağında

AKARYAKIT ŞİRKETLERİ: “ZARAR EDİYORUZ!”

Akaryakıt şirketleri, zarar ettikleri gerekçesiyle dağıtıcı ve bayi payının yıl başlarında enflasyon oranında artırılması için EPDK ’ya başvurdu.

“PAYIMIZ ARTTIRILSIN!”

Akaryakıt sektörü, dağıtıcı ve bayi paylarının enflasyona göre güncellenmesi için harekete geçti. Sektör, satılan her litre akaryakıt üzerinden aldıkları toplam yüzde 9-10 dolayındaki paylarının, yıl başlarında enflasyon oranında artırılması talebini, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) iletti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren dağıtım şirketleri ile bayilerin çatı örgütlerinin başkanları ve yöneticileriyle Ankara’da toplandı.

FARK POMPAYA YANSIYACAK!

Sektör, halen bir litre akaryakıtta yüzde 9-10 düzeyinde olan (6 TL’lik benzinde 60 kuruş düzeyinde; dağıtıcılar 30 kuruş, bayiler 30 kuruş) paylarının artırılmasını istedi.

Sektör, işçilik dahil artan işletme maliyetleri nedeniyle zorlandıklarını belirterek, “Paylarımız halen yüzde 9-10 düzeyinde bulunuyor. Bunu, enflasyon oranında artıralım. Paylar, her yıl enflasyona göre güncellensin” diye konuştu.

Payların, yaklaşık yüzde 12’lik enflasyon oranında güncellenmesi durumunda 2017 yılı için litrede oluşacak fark 6-7 kuruş. Enflasyonun yüksek çıkması durumunda bu fark da artacak. Söz konusu farkın gerçekleşmesi halinde de bu fark pompaya yansıyacak.

EPDK: “GÜNDEMDE, KAYDEDİLDİ”

EPDK kaynakları, bu talebe ilişkin soru üzerine, “Toplantıda bu konu gündeme getirildi, kaydedildi. EPDK’nın paylara ilişkin pozisyonunda değişiklik yok” dedi.

BAYİLER NE İSTEDİ?

– Bayiler, sözleşmelerin “şeffaf” olmasını, kendilerine de açılmasını istiyor.
– Bayiler, indirimin oran yerine kuruş bazında belirlenmesini talep ediyor.
– İstemeyen bayilerin uygulama dışında bırakılması öneriliyor.

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakanlık Uyardı..Sürücüler Dikkat..1602 Lira Cezası Var ! DEVAMI İÇİN MÜTHİŞ BİR ARAŞTIRMA!! DİZİLERİN VERDİĞİ MESAJLAR!! Türkiye rekor kırdı..oluk oluk para yağdı.!!