Ana Sayfa
10 Mart 2018 ( )
Reklamlar

'Ateş dansı' ile dünyayı titretti! Kraliçe dansözün hazin sonu..

Özcan Tekgül, 1950'lerden, 1980'lere kadar hep zirvede kalan bir dansöz ve bir oyuncuydu. Yüzlerce filmde oynadı, 'Ateş dansı' ile dünyayı kendine hayran etti. Öldüğünde ise günlerce bir yakınının gelip cenazeyi alması beklendi.
'Ateş dansı' ile dünyayı titretti! Kraliçe dansözün hazin sonu
Özcan Tekgül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk hayatını kaybettikten tam 1 yıl sonra 1939 yılında doğdu. 1954'de bir yarışmada plaj güzeli seçildi. Ertesi yıl Ses tiyatrosunda sahneye çıktı. Aynı yıl Kaybolan Gençlik filmi ile sinemaya başladı. 30 kadar filmde başrol oynadı. 60'larda birçok ülkede dansözlük yaptı.

Dansöz kıyafetiyle fotoğrafları gazetelerde yayımlanınca yargılandı. Sahnenin önünde onu polisler bekliyordu. Ama vazgeçmedi. Haziran 1980’de Kültür Bakanlığı, meslekte 25. yılını dolduranlara onur ödülü vermeyi düşündü. Özcan Tekgül’e onur belgesi verilecek olması siyasilerin arasında uzun zaman alay konusu oldu. Bir dansöze şeref belgesi verileceği haberi bakanlıktan istifalara bile neden oldu. MSP, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’e zehir zemberek bir soru önergesi verdi: “Bu madalyayı siz bizzat takmak ister misiniz?”


Politikacılar birbirlerine “Özcan Tekgül gibi kıvırma sakın” diyerek akıllarınca hakaret ediyorlardı. Oysa Özcan Tekgül, yalnızlığın ve tek başına bırakılmışlığın bütün sıkıntılarını yaşıyordu. 1986’da dansı bıraktı ve Kırklareli’ne, Kıyıköy’e gitti, bir restorana ortak olmak istedi, olmayınca babasından kalan emekli maaşıyla yaşayacağı son durak olan Antalya’ya gitti.

2 Temmuz 2011’de Antalya Serik yolunda ölümlü bir trafik kazası yaşandı. İki araç kaza yapmıştı. Bir kişi ölmüş, iki kişi de yaralanmıştı. Ölen kadın 73 yaşındaydı. Ajanslar bu haberi geçtiğinde kimse umursamadı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

METEOROLOJİDEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA.. 1 Bardak Suya 1 Adet Ceviz İçini Koyun Ve Sabaha kadar Bekletin Sabah Bu Suyu İçtiğinizde Saksının içine dört dilim domates koydu… Sonuca bakın Emekli maaşları asgari ücretle eşitlenecek