Ana Sayfa
30 Nisan 2018 ( )
Reklamlar

AMAN DİKKAT! BU HASTALIK YÜZÜNDEN HER YIL 1 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR! SAKIN YAKALANMAYIN

ABD'nin Los Angeles kentinde, 5 Haziran 1981'de ilk kez bir grup eşcinselde rastlanan bu hastalık nedeniyle son 34 yılda yaklaşık 34 milyon kişi öldü.

Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Sekreteri Doç. Dr. Kenan Aydoğan, 1 Aralık 2015 Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, AIDS'in ciddi bir hastalık olduğunu, hastalığı önleyecek bir aşının henüz bulunamadığını, bu nedenle erken tanı ve düzenli takibin tedavi açısından önemli olduğunu belirtti.

HER YIL 1 MİLYON CAN GİDİYOR Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler (BM) HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) 2014 verilerine göre, AIDS nedeniyle son 34 yılda yaklaşık 34 milyon kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Aydoğan, "2013 yılında 240 bini çocuk olmak üzere 2.1 milyon yeni HIV/AIDS vakası tespit edilirken, toplam 1,5 milyon kişi bu hastalık sebebiyle ölmüştür. 2014'te ise dünya genelinde 220 bini çocuk hasta olmak üzere 2 milyon yeni hasta tespit edilmiş, 1,2 milyon kişi hayatını kaybetmiştir" bilgisini paylaştı.

TÜRKİYE'DE GÖRÜLME SIKLIĞI Doç. Dr. Aydoğan, Türkiye'de hastalığın görülme sıklığının dünya ile kıyaslandığında düşük olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Ülkemizde hastalığın görülme sıklığı yüzde 1 olmasına rağmen, her gün eklenen ortalama 6 yeni olguyla giderek artmaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, geçen yılın sonuna kadar 9 bin 582 kişide HIV virüsü tespit edilirken, 2015 yılı sonunda bu rakamın 11 bini geçeceği tahmin edilmektedir. Özellikle son 4 yıl içinde katlanarak hızlı artışı dikkati çekmektedir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakanlık Uyardı..Sürücüler Dikkat..1602 Lira Cezası Var ! YÜZLERCE EVİ KÜLE ÇEVİRDİ! Son Dakika..Milyarder İşadamı İflas Etti.!! TARİHE DAMGASINI VURAN KEHANET: MÜSLÜMAN BİR DEVLET AVRUPA'NIN HÜKÜMDARI OLACAK