Ana Sayfa
11 Ekim 2019 ( )
Reklamlar

20'lik Dişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

20’lik Dişler

 
 

Günümüzde beslenme alışkanlığımız değiştiğinden çene yapılarımız küçülmeye başladı. 20’lik dişlerimiz çenemizde yerini bulamıyor ve bu durum birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bu dişlerin çıkması gerçekten büyük bir sorun haline geliyor. Ne zaman çıkacakları belli olmuyor, kimimizde 16 yaşında, kimimizde 20’li yaşlarda hatta ve hatta 40’lı yaşlarda da bile bu diş çıkabiliyor. 20’lik dişler bazen kendisini belli ediyor, bazen de çıkması bir yılı kadar alabiliyor. Ağrısı da, ameliyatı da insana işkence gibi gelen bu 20’lik dişler neden ortaya çıkıyor? Aşağıdaki makalemizde okuyabilirsiniz.

 

20’lik dişlerimiz genellikle 16-20 yaşları arasında çıkar. Ağızda en son çıktıkları için akıl dişi de denir. Bu dişler genellikle çenemizin içinde çıkacak yer bulamıyorlar. Kimi zaman da diğer dişleri itemiyor, gömülü kalıyorlar. Yirmilik dişlerimiz, hiç çıkmazken bazen de yarım çıkabiliyor. İlerleyen yıllarda çenede uygun bir kemik mesafesi bulursa, bu kez dişin diğer bir yarısı çıkıyor. 20’lik dişlerimizin ağzımızda yer bulamamasının nedeni ise eski çağlardan bu yana değişen beslenme alışkanlığımızdır. Değişen beslenme alışkanlığımız çene yapımızın küçülmesini sağlıyor. Artık daha yumuşak besinler tükettiğimizden, fazla çiğnemeye ihtiyaç duymuyoruz. Bu sebeple de çenemiz git gide küçülüyor.

 

Yirmilik dişlerimizin, çıkarken bizi uğraştırmalarının bir diğer nedeni; diş fırçalarının o bölgeye zor ulaşabilir olması. Bu yüzden dişteki plak yeterince temizlenemiyor ve çürük oluşumları, diş eti iltihapları ile ara yüz çürükleri gibi sorunlarla uğraşıyoruz.

Image Courtesy of ponsulak / freedigitalphotos.net
 

 

 

20’lik Dişimin Çıktığını Nasıl Anlayabilirim?

 

En basit yoluyla anlatmak gerekirse öndeki 4 dişten birini seçip arkalara doğru sayın, 8 diş sayıyorsanız o taraftaki son diş büyük bir ihtimalle 20’lik dişinizdir.

 

 

 

Çıkan 20’lik Dişimin Çürük Olduğunu Fark Ettim, Ne Yapmam Lazım?

 

Eğer sağlıklı bir 20’lik dişe sahipseniz, ona gözünüz gibi bakmaya özen gösterin. Çünkü çenenin sonunda yer aldığı için genelde kemiğe yapışık olur. Dişin kemikten alınması sıkıntılı ve zor bir işlemdir. Sorun dolgu ile halledilecek haldeyse vakit kaybetmeden dişçinize görünün.

 

 

 

20’lik Diş Çekimi Nasıl Oluyor?

 

20lik dişler, çekim sırasında kolay kırılmaya sahip bir yapıdadırlar. 20’lik diş çekimini genelde cerrahlar tarafından yapılıyor. Eğer dişte kırılma olursa, cerrahi bir müdahaleyle o bölgede bir kesik açılıp, kemik dokusu düzleştirildikten sonra kalan parça çıkarılıp, üstüne dikiş atılıyor. Bu esnada bölgesel anestezi yapıldığı için bunları ağrı olarak hissetmiyorsunuz. Bir haftalık ilaç tedavisinin ardından dikişler 1-2 dakikalık basit bir işlemle alınabiliyor.

 

 

 

20’lik Diş Çekiminden Sonra Dişimize Neler Yapmalıyız?

 

Dişteki yara tamamen iyileşene kadar bol bol sıvı gıdalar alınmalı ve yumuşak yiyecekler yenmeli.

 

Çekilen diş kanama yapar, bu yüzden kanı tükürmelisiniz.

 

Ağrı çok olursa diş hekiminin verdiği antibiyotik ve ilaçları kullanmalısınız.

 

Ağzı tuzlu ve ılık suyla gargara yapın. Yaranın iyileşmesini büyük ölçüde hızlandırır.

 

Ağrıyı azaltmak içinde ağrıyan bölgeye buz konulmalıdır.

 

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Marketten Aldığı Domatesi Isırdı-İçinden Çıkanları Görünce Şok Oldu 80 MİLYONU İLGİLENDİREN EMSAL KARAR: O PARALAR GERİ ÖDENECEK! Test GÜNÜN ACI HABERİ! KATLİAM YAPTILAR ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR!!